בשנים האחרונות שטחים חקלאיים נרחבים בדרום אמריקה, אסיה, אוסטרליה ומזרח אירופה הופכים להיות השקעה משתלמת ליזמים ומשקיעים, אשר גילו את פוטנציאל גידול באדמות באזורים שכוחי אל. הקרקעות הופכות למשאב סחיר לחקלאות המקומית וגם לייצוא. מדובר בפיתוח של אדמות שאינן מנוצלות ביעילות, קידום אזורים נחשלים, ובמקביל הורדת מחירי המזון באופן שיסייע לאזורים מוכי רעב.

גיא  טל , תושב ביצרון, מגדל במשק שבבעלותו מגוון זנים של פירות עונתיים, עבור מכירה ישירה בחנות במשק, ובעונות הקטיף טל פותח את המשק לקהל הרחב. בימים אלו הצטרף לפרויקט פיתוח חקלאות מעבר לים.

טאקנה-פרו

18 שעות, שלוש עצירות  ועוד טיסה פנימית אחת מלימה מובילה את גיא  לטאקנה – Tacana  עיירה במדינת פרו, עיירה קסומה  קטנה השוכנת כ35 ק"מ מצ´ילה.  

המקום מדבר צחיח, 280 אלף תושבים, הכלכלה מתבססת בעיקר על חקלאות. טאקנה מייצרת למעלה ממחצית יבול הזיתים במדינת פרו, ומפעילה מכרה נחושת חשוב. עם זאת  לפני מספר חודשים, גויס טל להוביל את הפרויקט הייחודי בשטחי טאקנה . מדובר  בחוות גידול בגודל - 150 אלף דונם.

טאקנה -פרו

כיצד נוצר הרעיון לצאת לפרויקט ?

"הפניה הראשונה של היזמים אליי הייתה, בעקבות גידול הזן המיוחד של השיזף הסיני, אשר נמצא בבעלותי, בעקבות הניסיון והידע, יחד החלטנו לייצר חווה שתכיל מגוון גידולים, כגון : אבוקדו, מנגו, פטל, פיטאיה וזיתים, ובעתיד גם גידול ירקות."

איך המקומיים מקבלים את היוזמה של הקמת החווה ?  

"מדובר באוכלוסייה אינדיאנית , שחייה ועובדת את האדמה, הכל בנחת רוח ו"סיאסטה" . יחד עם זאת מתפעלים מהיכולות של הטכנולוגיה, הידע ומערכות ההשקיה המתקדמות שבבעלות החברות ישראליות. בנוסף שתילי הירקות, מערכות ההשקיה מיכון חקלאי וכל הציוד הנדרש לפיתוח, הכל תוצרת ישראלית ולזה המשקיעים הסכימו בשמחה רבה "

גיא טל-טאקנה פרו

מה הניע אותך לצאת מגבולות הארץ ?

"בעקבות מצב החקלאות בישראל, שפעם הייתה סמל לאומי-ציוני, משקים רבים נסגרים .החקלאי משקיע, שותל, מגדל שוטף וממיין את התוצרת. כאשר  הסחורה מגיעה לרשתות השיווק הן מקצצות לו את ההכנסה קרוב ל 35%  .חלק מהגידולים לא מקבלים אישור ואף עוברים השמדה. "

"האזרחים צריכים להבין, מעבר למחיר, טריות ואיכות מדובר פה על ענף שלם שנמצא לפני קריסה ואין לו המשכיות. כל המדינות בעולם שומרות על הייצור המקומי, בעוד שבישראל מעודדים את הייבוא "

"החקלאות היא ביטחון התזונתי של המדינה, אך לצערי בארץ הביטחון נשען על המדינות האויבות. "

גיא טל-טאקנה פרו

"לכן החלטתי  לקחת את ההזדמנות ולהשתמש בכישוריי, למען פיתוח חוות חקלאיות ברחבי דרום אמריקה. התנאי שלי לתהליך היה שכל הפיתוח, יעשה בעזרת, מערכות השקיה של חברות ישראליות."

" עצוב לי שבמדינה היפה שלנו, לא משכילים להבין, שהחקלאים והאדמות שברשותנו הם זן נדיר ובעל ערך רב, ואני שמח מאידך לראות את הערכה הרבה לכך מעבר לים. "

גיא טל-טאקנה פרו

מה התוכניות לעתיד ?

"הפרויקט הקמה של החוות הוא תהליך שיארך כשלוש שנים לפחות , מדובר על הקמה של  מספר חוות במדינות פרו , צ'ילה ואקוודור ."

"בשנים הקרובות אני מתכוון להמשיך בגידולים שבמשק לצורך מכירה ישירה בחנות, וקטיף עצמי ולהשקיע יותר במיזמים ברחבי העולם. "

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו